مشبک

امروز قصد داریم در این مقاله به بررسی مشبک کردن لوله جدار چاه بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در ابتدا لازم است تا توضیحاتی را در خصوص لوله جدار چاه و انواع آن مطرح کنیم. لوله جدار چاه غالبا یک لوله استیل توخالی است.

این لوله بر روی خود سوراخ ها و شیارهای برجسته ای دارد. لوله های جدار چاه را داخل چاه قرار می دهند تا از خطر ریزش دهانه ی چاه جلوگیری شود.

با گذاشتن لوله جدار چاه در داخل چاه آب زیرزمینی محدود به منطقه ی خود می شود. بنابراین دیگر آلاینده ها با آب مخلوط نمی شوند.

لوله های جدار چاه از دیواره ی چاه نگهداری می کنند. در حقیقت با انجام این کار دیگر ذرات شن و ماسه با ریزش دیواره چاه، وارد چاه نمی شوند.

علت مشبک کردن لوله جدار چاه

در این قسمت از مقاله می خواهیم بحث علت مشبک کردن لوله جدار چاه را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دهیم. جا دارد این نکته را بدانید که لوله های جدار چاه مشبک باید از جنس فولادی باشند. علت این است که فولاد در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد.

بهترین پوششی که بدین جهت برای لوله های جدار چاه در نظر می‌گیرند، پوشش گالوانیزه است. گالوانیزاسیون لوله یا ایجاد پوشش روی بر روی آن مقاومت لوله را در برابر خوردگی افزایش می دهد.

علت ایجاد مقاومت در برابر خوردگی هم این است که محیط چاه مرطوب می باشد. این رطوبت بیش از اندازه هم می تواند زنگ زدگی ایجاد کند.

علاوه بر آن چه در خصوص مشبک کردن لوله جدار چاه ذکر کردیم جنس لوله ی جدار چاه مشبک باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

زیرا فشار زیادی از جانب دیواره های چاه به لوله وارد می شود. بنابراین لازم است تا لوله به قدری محکم باشد تا در برابر این فشار زیاد تاب بیاورد.

لوله های جدار چاه که به صورت مشبک و سوراخ دار ساخته می شوند، در مناطقی که سفره های آبی آن‌ها شن و ماسه ی زیادی دارد، مناسب نیستند‌. زیرا دهانه ی گسترده ی این سوراخ ها و شیارها موجب ورود شن و ماسه به داخل چاه می شود.

فایده‌ی مشبک کردن لوله جدار چاه

در این قسمت می خواهیم فایده ی مشبک کردن لوله جدار چاه را بیان کنیم. یکی از معضلات بزرگی که وجود دارد این است که آب از دیواره ها نفوذ می کند و وارد چاه می شود. ‌وقتی آب وارد چاه شود، شن و ماسه ای که همراه خود شسته را هم به داخل چاه می آورد‌.

به همین دلیل یکی از کاربردهای لوله جدار چاه جلوگیری از این مشکل است. لوله های جدار چاه عملکردی مشابه زهکشی دارند. زیرا از سوراخ های خود آب را بدون شن و ماسه به داخل چاه وارد می کنند.

 شیارهای ناشی از مشبک کردن لوله جدار چاه محلی هستند که به عنوان ورودی آب از دیواره چاه به داخل چاه عمل می کنند. معمولا عملیات مشبک سازی بر روی لوله های انتهایی چاه انجام می شود.‌ حفار منطقه هم به شکل تجربی میزان شیارها و تعداد ردیف های لازم را مشخص می کند.

به صورت عمده تعداد شیارها مابین ۸ تا ۱۲ ردیف پیش بینی می شود. شیار زنی لوله های جدار چاه به دو صورت دستی و لیزری امکان پذیر است. تنها تفاوتی که این دو شیوه ی شیار زنی دارند، ظاهر متفاوت کار است. اما در نهایت عملکرد همه ی این لوله ها یکسان است.